Sayfa yükleniyor, Lütfen bekleyiniz....

 

ULUSLARARASI DAMA DERNEĞİDama Nedir?

Bir oyun olmanın ötesinde DAMA BİR SPORDUR.

Türk Daması 32 taşın birbirlerinin üzerinden atlayarak diğerini yok ettiği, 8. hamleye ulaşıldığında güç ve hız kazanarak kral taş yani dama olma hakkını kazandığı; 4000 yıllık tarihi olan bir spordur. Yoğun bir düşünce ve arınma, insan kişiliğinin bir aynası, soyut düşünmeyi geliştirmede bir alıştırma,  iyi oynandığında, siyah ve beyaz taşların zarif bir dengeyle birbirlerinin üzerinden atladığı güzel bir sanat eseridir.

Dama iki oyuncu ile oynanan bir oyundur. Genellikle 8×8, 10×10 ve 12×12 kareli tahtalarda oynanır. Satranç oyunundan farklı olarak dama oyununda bütün taşlar başlangıçta eşittir ve aynı biçimde hareket eder. Sadece dama olarak adlandırılan taşlar farklı hareket kabiliyetine sahiptir. Birçok farklı çeşidi olan dama oyununun en bilinen dört versiyonu ve Dünya Dama Federasyonu FMJD’nin resmi olarak kabul ettiği 4 Dama oyunu 100 uluslararası Dama, Rus Daması, Brezilya Daması ve Türk Damasıdır.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
ULUSLARARASI DAMA DERNEĞİ

Dama Çeşitleri
Nelerdir?

100 Uluslararası Dama

10×10 dama tahtası üzerinde oynanır. Dama tahtasının duruşu aynı Satranç oyununda olduğu gibi sağ alt köşeye beyaz kare gelecek şekildedir. Çapraz damada 20 siyah taş ve 20 beyaz taş kullanılır. Başlangıçta taşlar koyu renkli karelere gelecek şekilde ilk dört sıraya dizilir. Amaç rakibin bütün taşlarını yok etmektir.

Rakibinin bütün taşlarını oyun dışı bırakan oyuncu oyunu kazanır. İki oyuncunun da rakibinin taşlarını oyun dışı bırakamama durumunda oyun beraberlikle sonuçlanır. Çapraz dama oyununda siyah saate basar beyaz oyuna başlar.

Brezilya Daması

12’si beyaz 12’si siyah olmak üzere toplam 24 taş vardır ve taşlar rakip taşların üzerinden atlayarak birbirlerini tahta dışına alarak yok ederler. Nihai hedef rakibin tüm taşlarını yok etmektir. Tüm kuralları ve oynanış özelliği olarak 100 Uluslararası Dama ile aynı olup sadece 8 x 8 haneli tahtada ve 12 şer taş ile oynanır.

Rus Daması

12’si beyaz 12’si siyah olmak üzere toplam 24 taş vardır ve taşlar rakip taşların üzerinden atlayarak birbirlerini tahta dışına alarak yok ederler. Nihai hedef rakibin tüm taşlarını yok etmektir. Sonuçta rakibin tüm taşlarını oyun alanı dışına alan taraf oyunu kazanır. Brezilya Daması ile aynı tahta ve taş sayısı ile oynanmasına rağmen hamle ve uyun stratejileri çok farklıdır. Kendine has kuralları ile oynanır.

Türk Daması

16’si beyaz 16’si siyah olmak üzere toplam 32 taş vardır ve taşlar rakip taşların üzerinden atlayarak birbirlerini tahta dışına alarak yok ederler. Nihai hedef rakibin tüm taşlarını yok etmektir. Sonuçta rakibin tüm taşlarını oyun alanı dışına alan taraf oyunu kazanır. Her iki tarafından rakibin tüm taşlarını tahtadan uzaklaştırma şansı bulunmadığı durumlarda beraberlik mümkündür.

Disiplin Kazandırır

Hızlı ve doğru düşünmeye alıştırır, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneği kazandırır. Dikkati bir konuda yoğunlaştırma alışkanlığı sağlar.

Gelişim Sağlar

Kişileri düşünen, araştıran yargılayan bireyler haline getirir ve yaratıcılıklarını geliştirir. Başarıya sistemli ve disiplinli bir çalışma ile ulaşılabileceğinin kavranmasını sağlar.

Sosyalleşmeyi Sağlar

Kurallara uymayı, dostça yarışmayı, kaybetmeyi kabullenmeyi, kazananı kutlamayı öğretir. Kendine güven duygusu aşılar ve geliştirir.

Kişisel Gelişim Sağlar

Bireysel güç ve yetenekleri açığa çıkarmaya yardımcı olur. Konulara şüpheci yaklaşımı benimsetir. Çok yönlü ve diyalektik düşünmeyi geliştirir.
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
DAMA DERNEĞİMİZİletişim Detayları
Aşağıdaki iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.
NEREDEYİZ?İletişim Bilgilerimiz
https://draughtsturkey.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
ULUSLARARASI DAMA DERNEĞİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilir. Son turnuva bilgilerinden haberdar olabilirsiniz.
DAMA DERNEĞİMİZİletişim Detayları
Aşağıdaki iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.
NEREDEYİZİletişim Bilgilerimiz
https://draughtsturkey.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
ULUSLARARASI DAMA DERNEĞİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilir. Son turnuva bilgilerinden haberdar olabilirsiniz.

64 -100 Uluslararası Dama Derneği. Tüm Hakları Saklıdır.

64 -100 Uluslararası Dama Derneği. Tüm Hakları Saklıdır.